Profil Základnej školy, Nitrianska 98, Branč

Základná škola v Branči poskytuje základné vzdelanie pre deti vo veku 6 - 15 rokov.  V súčasnosti školu navštevuje 165 žiakov. Výchovno-vzdelávací proces a prevádzku školy zabezpečuje 18 pedagogických zamestnancov, 1 odborný zamestnanec (školský psychológ) a 5 nepedagogických pracovníkov. Základná škola poskytuje rozumovú výchovu v zmysle vedeckého poznania a v súlade so zásadami vlastenectva, humanity, demokracie, poskytuje mravnú, estetickú, pracovnú, zdravotnú, telesnú výchovu a ekologickú výchovu žiakov, umožňuje alternatívu náboženskej a etickej výchovy. Vo vzdelávacom procese berie ohľad na individuálne danosti žiakov. Poskytuje možnosť vzdelávania pre každého žiaka. Zohľadňuje priority nášho regiónu a uchováva tradície a hodnoty našich predkov v duchu cyrilometodskej tradície. Výchovno-vzdelávacia činnosť je vhodne doplnená modernými metódami. Základné predmety sú rozšírené a obohatené novými predmetmi ako environmentálna výchova a Viem, čo zjem. Nevyhnutnou súčasťou vzdelávacieho procesu je výučba informatiky a  anglického jazyka už od 2. ročníka. Ako druhý cudzí jazyk si žiaci môžu vybrať nemecký jazyk alebo ruský jazyk. Škola pripravuje žiakov pre začlenenie sa  do praxe a ďalšieho života.  K tomu dopomáha rôznorodá ponuka záujmovej činnosti.  Verejnosť je pravidelne informovaná o činnosti školy prostredníctvom webovej stránky, ktorá je pravidelne aktualizovaná.  Môžeme sa pochváliť projektovou činnosťou, účasťou na výtvarných, športových a literárnych súťažiach s dobrým umiestnením. Nadaní žiaci našej školy sa zúčastňujú olympiád v rôznych predmetoch.  Škola poskytuje žiakom stravu v školskej výdajni stravy a po vyučovaní majú žiaci 1. - 4. ročníka možnosť navštevovať školský klub detí v troch oddeleniach. Spolupráca školy a obce je veľmi dobrá. I keď sa škola nachádza pri rýchlostnej komunikácii (NR-NZ-KO) negatívne vplyvy sa snažíme zmierniť budovaním zelených živých plotov a výsadbou zelene.